
Opieka Wytchnieniowa
Celem projektu jest wdrożenie usług opieki wytchnieniowej, która jest rodzajem świadczeń zdrowotnych w postaci opieki całodobowej nad osobą niesamodzielną w zastępstwie za opiekuna faktycznego (np. w związku ze zdarzeniem losowym, potrzebą załatwienia codziennych spraw lub odpoczynku opiekuna faktycznego). Celem projektu jest również poprawa samodzielności pacjenta i ograniczenie ryzyka hospitalizacji lub przeniesienia pacjenta do innych form opieki instytucjonalnej. Nasze działania związane są z edukacją rodzin i opiekunów osób niesamodzielnych, a poprzez rehabilitację i opiekę medyczną usprawniamy i przywracamy do życia w środowiskowych (domowych) formach opieki.
Uwaga: aktualizacja formularzy i regulaminu od kwietnia 2022 roku.
Jak przebiega opieka?
Usługi opieki całodobowej realizowane są w ramach 14 dniowych turnusów, w trakcie których osoba niesamodzielna podlega opiece zdrowotnej. Opieka ta sprawowana jest przez pielęgniarkę, opiekunkę, lekarza rehabilitacji, internistę lub gariatrę, rehabilitanta, a także specjalistów neurologii/psychologii. Na bazie analizy zdrowotnej pacjenta opracowany jest plan rehabilitacji. Do realizacji usług wykorzystujemy nowoczesne urządzenia opiekuńcze i rehabilitacyjne, które zapewniają możliwie najwyższy komfort wszystkich świadczeń. Nasi pacjenci otrzymują wyżywienie składające się z pięciu posiłków w tym śniadania, pełnowartościowego obiadu i kolacji. Posiłek jest zbilansowany pod względem potrzeb pacjentów.

Dla kogo jest ten projekt?
Projekt kierowany jest do niesamodzielnych osób powyżej 65 r. życia zamieszkujących obszar subregionu zachodniego województwa śląskiego, tj. p. wodzisławski, raciborski, rybnicki lub miasta Jastrzębie-Zdrój, Rybnik, Żory. Udział w projekcie wymaga skierowania od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego (tj. świadczącego usługi medyczne w ramach finansowania NFZ) oraz szczepienia przeciwko COVID-19. W zakresie wsparcia medycznego współpracujemy z poradnia podstawowej opieki zdrowotnej Transmed Sp. z o.o. Wsparcie dla uczestników jest nieodpłatne.
Rekrutacja prowadzona jest w sposób ciągły do października 2022 r.

Nabór formularzy będzie prowadzony w miejscu realizacji projektu (tj. Różany Dom Seniora, Osiedle Różane 31, Rybnik), a także za pośrednictwem poczty elektronicznej: kontakt@rozanydom.eu. Komisja rekrutacyjna ocenia jedynie kompletne i poprawnie wypełnione zgłoszenia.